fbpx

Smelies idejas ģimenes aktivitātēm

Dalāmies ar radošām aktivitātēm un idejām bērna attīstībai

10 bērna ieguvumi ģimenes kopā būšanā

Visiem ir nepieciešama māja, kur dzīvot, bet atbalstoša ģimene ir tā, kas būvē māju. /Entonijs Liccione/

Mums katram pieder sava māja. Sava domu un sajūtu pasaule, kurā mitinām visas pieredzes, notikumus, apgūtās manieres un zināšanas. Šajā mājiņā vienmēr ienākam pēc padoma, pareizajām atbildēm un atrisinājumiem. Ģimene ir lielā māja – sākums, kurā bērni uzsāk būvēt savas mazās mājiņas, krāt savas īpašās pieredzes un veidot sevi kā personību. Tieši ģimene piešķir atslēdziņas uz visām mājas istabiņām, kas ir pirmie un, iespējams, arī paliekošākie iespaidi par pasauli, vērtībām, cilvēkiem, komunikāciju, iespējām un sevi tajā. Sevi kā pašpārliecinātu, zinošu, veselīgu un pozitīvi domājošu cilvēku.

Laiks, kad spēlējat cirku, dodaties pastaigā, skatāties filmu vai kopīgi vakariņojat, nav tikai mirkļa notikums, izpriecas, spēlēšanās vai vienkārši nedēļas nogale pavadīta ar bērniem. Kopā būšana ir kas daudz, daudz vairāk. Izrādās, ka mūsu mazie, zinātkārie brašuļi vēro, mācās, iedvesmojas, atdarina un pārņem mūsu pieredzi ik mirkli. Un tas var notikt pat neapzinātā līmenī. Būs kāda sajūta, maza detaļa, kas bērna apziņā saglabāsies kā pamatvērtība, kā būtisks pavediens viņa turpmākajā dzīvē. Ne velti ir teiciens “katra diena ir jāsvin”. Nudien, katra diena, katra kopā būšana ir jāpiepilda ar vislabākajiem nodomiem, kvalitatīvu laika pavadīšanu un mīlestību, lai jebkura emocija, ko mazais noķer, ir tā vērta.

Skat’, ko bērnam sniedz kopā būšana ar ģimeni:

Vairo pārliecību un pašcieņu

Bērni, kuri pavada laiku kopīgās aktivitātēs ar vecākiem, daudz vairāk sevī izjūt pozitīvu pārliecību. Sajūtu, ka viņš ir novērtēts. Jo vairāk bērnam būs iespēja piedzīvot dažādas nodarbes un izcelties tajās, jo lielāka veidosies pašapziņa.

Uzlabo garīgo un fizisko veselību

Tieši esot ar mums, bērni var izteikt savas pārdomas un sajūtas, būt patiesi, atklāties un lūgt padomu tajā, kas viņus satrauc. Tas ir būtiski bērna emocionālajai stabilitātei, spējai uzticēties un atbrīvoties gan fiziski, gan emocionāli. Un ja vēl sarunas notiek brīvā dabā, tad tas papildinoši nomierina ķermeni un prātu. Ja par dabu, tad noteikti arī kopīgas sporta aktivitātes, kustību attīstošas spēles vai pat kopīga darbošanās dārzā uzlabos fizisko labsajūtu, kas ir būtiski mijiedarbībā ar garīgo veselību. Kustēšanās iemācīs, cik svarīgi ir rūpēties par sava ķermeņa labsajūtu.

Māca svarīgas sociālās prasmes

Kopīgais laiks ar ģimeni sniedz priekštatu par uzvedību mājās, dabiskā “savā” vidē. Piemēram, kopīgās spēlēs bērni var apgūt konfliktu risināšanu, panākot savstarpēju sapratni un veidojot kompromisus. Tas ir svarīgs solis tuvāk labai un līdzsvarotai uzvedībai nestandarta situācijās, svešu cilvēku klātbūtnē un sabiedriskās vietās.

Liek justies mīlētam

Cik nozīmīga un īpaša šī sajūta ir arī mums pašiem, vecākiem, vai ne? Tieši mūsu uzmanība ir tas, kas liecina, ka bērniņš ir mīlēts un svarīgs. Vēl vairāk to var just, piedzīvojot kopīgas priecīgas aktivitātes, kas parāda, ka vēlamies pavadīt laiku kopā, neskatoties uz ikdienas prasībām.

Iedvesmo

Vecāki bērniem ir kā supervaroņi. Kā viņi visu prot? Kā vienmēr tiek galā? Ir tik vērtīgi dot iespēju vērot, kā mēs rīkojamies dažādās situācijās un problēmās. Tas veidos priekštatu un pat sniegs atbildes uz vairākiem bērna jautājumiem – kā un kāpēc iesakām rīkoties tieši tā. Darbība ir labākais piemērs. Un mazie taču izaug par mūsu līdziniekiem. Vismaz mazliet.

Attīsta komunikācijas prasmes

Cik iespējams, jāļauj bērniem piedalīties ģimenes sarunās un diskusijās. Atvērties sarunai noteikti palīdzēs tieši kopīga kvalitatīva laika pavadīšana, kas būtu ārpus ierastās ikdienas rutīnas. Tādējādi bērns vairāk var izjust iedrošinājumu uzsākt sarunas arī pēc paša iniciatīvas.

Uzlabo mācību rezultātus

Sāciet jau agrā vecumā kopā lasīt, iepazīt izzinošas tēmas. Tas radīs bērnā interesi brīvajos brīžos to darīt arī patstāvīgi un justies komfortabli, uzdodot jautājumus vai prasot palīdzību mācību uzdevumos.

Stiprina ģimeniskās vērtības

Kopā būšana ir vislabākais mirklis, kurā bērnam sajust ģimenes spēku, kas spēj sniegt emocionālu un cita veida atbalstu. Ģimene kļūst ne vien kā patvērums, bet arī vērtība, kuru cienīt un spēt novērtēt, arī izaugot. Attiecības vienam ar otru ģimenē veido spēju novērtēt arī citus cilvēkus un veidot pieklājīgu, draudzīgu komunikāciju ar ikvienu.

Palīdz izaugt par labu draugu

Šī ir milzīga vērtība! Bērni mācās no piemēriem. Ja veidosim labu piemēru, komunicējot savstarpēji vai ar draugiem un paziņām, ir lielāka iespēja, ka bērniņš iedvesmosies un ieviesīs pieklājīgas attieksmes paradumus arī savu draugu vidū. Spēlēšanās kopā var iemācīt vienkāršās, bet tik ļoti būtiskās īpašības kā spēju dalīties un būt laipnam.

Izveido prasmi pieņemt

Esot ģimenē un dzīvojot līdzi katra ģimenes locekļa interesēm un nodarbēm, mazais iepazīst, cik dažādi var būt cilvēki. Ģimenē katram ir atļauts būt tieši tādam, kāds viņš ir, kas iemāca empātiju – prasmi pieņemt katra cilvēka dažādību. Tā ir māksla priecāties un lepoties par savējiem, lai kādas būtu viņu izvēles. Un dzīvē tiks iepazīts vēl tik daudz dažādu cilvēku, no kuriem vērtīgāk ir spēt mācīties, nevis dusmoties par to, ka neesam vienādi.

Un ticiet, šie nav vienīgie ieguvumi! Katra ģimene ir īpaša, tāpēc noteikti vēl ir arī vērtības un zināšanas, ko varat iedot tikai jūs. Galvenais, ka atrodat laiku, ko pavadīt kopā. Turpmākos kopīgos notikumus plāno ar lielāku vērību, domājot par to, lai mazie brīnumi var pēc iespējas vairāk iegūt un pilnveidoties. Domājams, ka jāsāk jau ar šo brīdi. Nesatraucies! Te uzreiz arī pāris ieteikumi kvalitatīvām kopā būšanām, kurās pavisam noteikti būs tikai un vienīgi pozitīvi ieguvumi:

Daba – ejat pastaigās, uzrīkojiet pikniku, dodieties pārgājienos un ekspedīcijās;

Mājasdarbi – un tas būtu gan mācību, gan sadzīviskā kontekstā. Esi atvērts palīdzēt mācību uzdevumos, kā arī iesaisti bērnu mājas kārtošanā, ko pavisam noteikti var pārvērst jautrā izklaidē;

Galda spēles – katru nedēļas nogali vai brīvu vakaru veltiet galda spēlēm tā, lai pārzināt katru no tām, kas atrodama mājās;

Sports – fanojat kopā par kādu sporta veidu vai sportojat paši. Izkustieties gan telpās, gan svaigā gaisā.

Unnnn visbeidzot!!

MD Viktorīna – kopīga izklaide katru svētdienu, kas pieejama tepat, tiešsaistē! Aizraujoši, interesanti, erudīti, jautri un izklaidējoši uzdevumi 10 raundos. Lieciet galvas kopā, atbalstiet viens otru un pusotras stundas garumā sacentieties ar citām tikpat jaukām ģimenēm. Pozitīvām emocijām un jaunām zināšanām bagāts laiks garantēts. Arī balvas! Kur tad bez tām. Un esam pārliecināti, ka viktorīnas laikā bērniem nodosiet visas iepriekš minētās vērtības un vēl vairāk! Ja šī izveidosies par jūsu jauno kopīgo tradīciju, tad pavisam noteikti jūsu ģimenē izaugs laimīgākie un zinošākie bērni pasaulē! Arī šo svētdien viktorīna notiks, tāpēc rīkojies jau tagad – piesakies un uzdāvini ģimenei burvīgu kopā pavadīto laiku.

Atceries, ka Tu vienmēr esi un būsi labākais supervaronis saviem bērniem!

Citi raksti
yoga-alphabet
Idejas bērnu aktivitātēm

JOGA – Alfabēts

Alfabēta mācīšanās procesam nav jābūt garlaicīgam, lai to bērnam padarītu saistošāku, izmantojiet atraktīvas metodes!

Lasīt vairāk »

Seko sociālajos tīklos Mazais Dara jaunumiem